Witamy na stronie Stowarzyszenia
Miłośników Gminy Pacanów
  1. O nas
  2. Aktualności
  3. Dokumenty
  4. Projekty
  5. Ogłoszenia
  6. 1% OPP
  7. Kronika

Informacje

Adres:
Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów
ul. Rynek 15
28-133 Pacanów

Konto bankowe:
96 8517 0007 0040 0400 2189 0001
Nadwiślański Bank Spółdzielczy Solec Zdrój o/Pacanów

Numer KRS
w Krajowym Rejestrze Sądowym:
0000171631

Stowarzyszenie Miłośników
Gminy Pacanów
jest Organizacją Pożytku Publicznego

Napisz e-mail do nas
Strona internetowa SMGP używa plików cookies. Korzystanie z niej oznacza akceptację tego stanu rzeczy. Jeśli nie akcepujesz cookies z naszej strony, po prostu jej nie przeglądaj.


© Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów
Projekt i kodowanie Sławomir Cudny 2016

Zrealizowane projekty Stowarzyszenia Miłośników Gminy Pacanów

Spotkanie opłatkowe dla seniorów i osób samotnych - 2016

Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów już po raz drugi było organizatorem spotkania opłatkowego dla mieszkańców gminy Pacanów. Impreza odbyła się 10 grudnia 2016 roku w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Pacanowie, która zawsze serdecznie użycza nam swojego lokalu. W tym roku nasze Stowarzyszenie otrzymało wsparcie finansowe w ramach realizacji oferty zadania publicznego ze strony Urzędu Gminy w Pacanowie. Dzięki życzliwości władz gminy mogliśmy zapewnić także dowóz naszych gości.
Spotkanie opłatkowe rozpoczęło się przedstawieniem tradycyjnych jasełek, przygotowanych przez uczniów Gimnazjum nr 1 w Pacanowie, pod kierunkiem nauczycieli Anety Ambroży, Katarzyny Kopeć, Justyny Zdziebko na tle dekoracji autorstwa pani Renaty Moussy. Była w nim i scena wypędzenia Adama i Ewy z raju, narodzin Chrystusa, był zły Herod, trzej królowie oraz tradycyjne kolędy, które wraz z artystami śpiewali widzowie.
Po jasełkach glos zabrał prezes SMGP pan Włodzimierz Pytko, który powitał naszych gości, przekazał życzenia świąteczne oraz zaprosił wszystkich na wspólny posiłek. W sali obok, na gości czekały tradycyjne wigilijne potrawy, przygotowane przez panie – członkinie SMGP, przemiłe panie ze Stowarzyszenia „Żabieckie Powiślanki” oraz panią Dorotę Grucę z Fundacji Wspólnota Wielopokoleniowa.
Zanim wszyscy zasiedli do wspólnego stołu opłatek pobłogosławił proboszcz parafii Pacanów ks.Leszek Domagała, który udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa. Głos zabrali także honorowi goście, przede wszystkim wójt gminy Pacanów Wiesław Skop, który podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji spotkania opłatkowego i wsparli tę cenną inicjatywę. Życzenia świąteczne dla gości złożył przewodniczący Rady Gminy Pacanów pan Jan Nowicki, radny Rady Powiatu Buskiego pan Krzysztof Eliasz oraz wiceprezes SMGP pan Michał Kumoń. Gościliśmy także radnego powiatowego pana Roberta Gwoździa i kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej pana Edwarda Wojniaka.
Muzycznym zakończeniem części oficjalnej był występ orkiestry dętej, złożonej z uczniów Gimnazjum nr 1 w Pacanowie pod batutą pana Mariusza Maligi. Kolędy zagrane na trąbki, puzony, saksofony i bębny robiły wrażenie.
Świąteczny posiłek był ucztą dla oka i podniebienia, był tradycyjny smażony karp, pierogi z kapustą oraz kapusta z grochem, kasza ze śliwkami, czerwony barszczyk, kompot, kawa, herbata, ciasta i słodycze. Po posiłku panie ze Stowarzyszenia „Żabieckie Powiślanki” zachęciły wszystkich do śpiewania kolęd. Na zakończenie zaproszeni goście zostali obdarowani prezentami w postaci paczek spożywczych.
Wielkie dzięki należą się wszystkim członkom Stowarzyszenia Miłośników Gminy Pacanów, którzy włożyli w organizację spotkania opłatkowego wiele pracy i swojego wolnego czasu. Motorem napędowym była pani Jolanta Wiktorowicz. Dzielnie wspierały ją panie Anna Wróbel, Elżbieta Karaś, Joanna Kopczyk – Dziekan, Dorota Gruca, Anna Lechowicz, Katarzyna Cudna, Zofia Matusik, oraz panowie Michał Kumoń, Sylweriusz Tomalski i Sławomir Cudny.
Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów dziękuje wszystkim, którzy wsparli nas w realizacji tego zdania, szczególnie władzom gminy Pacanów, piekarni pana Henryka Wawrzyńca, Gospodarstwu Rybackiemu z Biechowa, Fundacji Wspólnota Wielopokoleniowa i Stowarzyszeniu „Żabieckie Powiślanki”.Katalog kapliczek i krzyży przydrożnych w Gminie Pacanów

Pomysł wykonania katalogu figurek i krzyży przydrożnych w gminie Pacanów padł na Walnym Zgromadzeniu Członków. Początkowo planowane było wydanie publikacji książkowej, przy wsparciu funduszy europejskich, w postaciu albumu. Jednak mała ilość informacji o kapliczkach oraz elastyczność w ewentualnym uzupełnianiu wiedzy na ich temat sprawił, że jako medium do przekazania spisu kapliczek szerszej publiczności wybrano Internet, a katalog został opracowany w postaci strony internetowej.
Realizacją tego projektu zajął się Sławomir Cudny. Wykonał zdjęcia kapliczek w gminie Pacanów, zaznaczył ich współrzędne GPS oraz opracował stronę internetową. Strona ta znajduje się pod adresem kapliczki.pacanow.ehost.pl i jest oddana do dyspozycji widzów. Zarówno autor strony, jak i Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów bardzo liczy na ewentualne uzupełnienie opisów kapliczek i krzyży przydrożnych przez mieszkańców.Spotkanie opłatkowe 2015

Myśl organizacji spotkania opłatkowego dla mieszkańców gminy Pacanów, szczególnie tych samotnych, kiełkowała w naszym Stowarzyszeniu już od dawna. Przedsięwzięcie wydawało się ogromne i trudne organizacyjnie, jednak podjęliśmy ten trud, bo kto nie spróbuje, ten nie ma okazji się przekonać, czy jest to możliwe. Udało nam się pozyskać wsparcie ze strony wielu organizacji i stowarzyszeń. Ochotnicza Straż Pożarna w Pacanowie użyczyła nam lokalu, państwo Grucowie z Fundacji "Wspólnota Wielopokoleniowa" wsparli nas oprawą artystyczną oraz światecznymi potrawami, Stowarzyszenie "Żabieckie Powiślanki" podarowało wigilijne kulinaria, pozyskaliśmy także sponsorów, w tym także władze gminy Pacanów w osobach wójta Wiesława Skopa, prywatnych przedsiębiorców p. Anny i Zdzisława Wróblów, p.Henryka Wawrzyńca, Czesława Sztuka oraz innych ludzi dobrej woli. Bardzo aktywnie włączyli się w organizację także członkowie Stowarzyszenia Miłośników Gminy Pacanów: p.Jolanta Wiktorowicz, p.Joanna Kopczyk - Dziekan, p.Anna Wróbel, p.Elżbieta Karaś, p.Hanna Poniewierska. p.Sylweriusz Tomalski, p.Michał Kumoń, prezes Włodzimierz Pytko, p.Katarzyna Cudna, p.Sławomir Cudny. I tak wspólnymi siłami 12 grudnia 2015 r. powitaliśmy naszych gości. Impreza zgromadziła około 60 osób, zadowolonych, że mogą wspólnie spędzić czas, podzielić się opłatkiem, pokolędować. Wsparcie religijne zapewnił nam ks.Leszek Domagała, a wśród gości nie zabrakło przedstawiciela władz gminy w osobie przewodniczącego Rady Gminy Pacanów p. Jana Nowickiego.
Spotkanie tradycyjnie rozpoczęło się wspólną modlitwą i podzieleniem się opłatkiem. Sala udekorowana była choinką i stroikami. Potem na stołach zagościły wigilijne potrawy: smażony karp, kapusta z grochem, kasza gryczana ze śliwkami, pierogi z kapustą, czerwony barszczyk z pasztecikem, ciasta i inne wypieki. Wszystko bardzo smaczne. Państwo Grucowie i Żabieckie Powiślanki na przemian intonowały kolędy - wszyscy chętnie włączali się w ich śpiewanie. Spędziliśmy w towarzystwie naszych gości kilka godzin, chłonąc atmosferę świąt, rozmawiając, spożywając wigilijne wiktuały. Zobaczyć można to na zdjęciach z tego spotkania.
Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego spotkania opłatkowego Zarząd Stowarzyszenia Miłośników Gminy Pacanów składa serdeczne podziękowaniaDąb Katyński im.asp.Błażeja Marchewki

13 kwietnia 2010 roku zostały w Pacanowie posadzone Dęby Katyńskie dla upamiętnienia bohaterów rozstrzelanych przez NKWD w 1940 roku. Dęby te sadzone są w ramach programu "Katyń... ocalić od zapomnienia" realizowanego przez Stowarzyszenie Parafiada, a patronat nad tym programem objął ś.p. Prezydent RP prof. Lech Kaczyński. Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów włączyło się w ten program sadząc na skwerze opodal obelisku Józefa Piłsudskiego dąb poświęcony aspirantowi Błażejowi Marchewce, od 1931 roku mieszkańcowi Pacanowa, który także na miejscowym posterunku pracował. Ś.p. aspirant Błażej Marchewka został aresztowany razem z oddziałami Wojska Polskiego na wschodnich kresach Rzeczypospolitej, a następnie po przetrzymywaniu w obozach w Ostaszkowie i Starobielsku rozstrzelany w Twerze. Jego ciało spoczęło w masowej mogile w Miednoje.
Dąb poświęcony Błażejowi Marchewce jest jednym z pięciu, które tego dnia wyrosły na skwerze. Pozostałe upamiętniły por. Mariana Olkuśnika, aspiranta Mariana Tomczyka oraz aspiranta Stefana Lewińskiego a inicjatorami ich posadzenia były Gimnazjum nr 1 w Pacanowie, Szkoła Podstawowa w Pacanowie i Zgromadzenie Sióstr Kanoniczek Ducha Świetego w Pacanowie. Piąty dąb został zasadzony ku wiecznej pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki i wszystkich osób, które zginęły w tragicznej katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku przez Samorząd Gminy Pacanów.
Uroczystość sadzenia Dębu Pamięci rozpoczęta została mszą św. w bazylice w Pacanowie, w której także zaprezentowano krótką inscenizację patriotyczną przygotowaną przez uczniów miejscowego gimnazjum i szkoły podstawowej.
Wśród wielu znakomitych gości, przedstawicieli samorządu województwa, powiatu i gminy wzięła udział także rodzina Błażeja Marchewki: Czesława Śliska, Dariusz Marchewka i Romuald Dukat razem ze swoimi najbliższymi. Te właśnie osoby w towarzystwie prezesa Stowarzyszenia Zbigniewa Judy własnoręcznie posadziły dąb, który to fakt został zaznaczony stosowną tabliczką pamiątkową.Zjazd Absolwentów Liceum Administracyjno - Handlowego w Pacanowie

30 maja 2009 roku Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów patronowało Zjazdowi Absolwentów Liceum Administracyjno - Handlowego, szkoły, która dawniej istniała w Pacanowie. Głównym koordynatorem owego wydarzenia był prezes SMGP Zbigniew Juda, a w prace intensywnie właczyły się panie Elżbieta Karaś i Jolanta Wiktorowicz. Zjazd mógł odbyć się dzięki pomocy i współdziałaniu z wójtem Gminy Pacanów Wiesławem Skopem, proboszczem parafii Pacanów Lucjanem Sitą oraz dyrekcją Szkoły Podstawowej w Pacanowie, która uczestnikom zjazdu użyczyła gościny, zapewniła przyjęcie oraz piękny program artystyczny w wykonaniu młodzieży szkolnej.
Fotogaleria tego wydarzenia dostępna jest na stronie Urzędu Gminy w Pacanowie pod linkiem. Autorem zdjęć jest Robert Gwóźdź.
Dla uczczenia Zjazdu Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów, z funduszy pozyskanych w ramach projektu z Unii Europejskiej wydało książkę, zawierającą zbiór wspomnień uczniów tej szkoły.
Historię i swoje wspomnienia, związane z Liceum Handlowo - Administracyjnym opisał Zbigniew Juda.
Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem napisania tego wspomnienia, ale będąc emerytem mam coraz mniej czasu. Czas ten wreszcie się znalazł i mogę spokojnie napisać o szkole średniej w Pacanowie. Zapewne niewielu mieszkańców Pacanowa czy gminy wie lub pamięta, że w Pacanowie po II wojnie światowej powstało i funkcjonowało Liceum Administracyjno - Handlowe. Powstało w 1947 r. początkowo jako prywatne, a po dwóch latach jako państwowe liceum. Szkołę zorganizowała grupa zapaleńców, absolwentów Akademii Handlowej w Krakowie.Dyrektorem Liceum był pan prof.Tadeusz Lisiewicz, a sekretariat prowadziła pani Marysia. W 1950 r. dyrektorem został Alfons Jerzy Kopiński ze Stopnicy. Nauka w Liceum rozpoczynała się po południu i trwała do późnych godzin nocnych. Sale oświetlane były lampami naftowymi, a po roku lub dwóch pan dyrektor sprowadził cud techniki w postaci lamp gazowych, które już świeciły jaśniej. Liceum mieściło się w budynku Szkoły Podstawowej, a ta w budynku po magazynie zbożowym Radziwiłła. Przedmiotami wiodącymi była: księgowość, arytmetyka gospodarcza, towaroznawstwo, biurowość, technika reklamy i stenografia. Ponadto: organizacja i technika handlu, planowanie i statystyka, ekonomia polityczna, maszynopisanie. Były także przedmioty ogólnokształcące w liczbie 12 i język angielski. Grono pedagogiczne stanowili absolwenci wyższych uczelni i byli nimi: dyrektor Tadeusz Lisiewicz, profesorowie: Janina Wardzała, Irena Sobczyk, Witold Sobczyk, Stanisław Michalak, Florian Pasek, Aleksander Mazurek, bardzo sympatyczna Pani od biologii i Pan od geografii, ale nazwisk nie pamiętam.
Profesorowie ci mieli nie tylko ogromną wiedzę, ale również talent pedagogiczny i wysoką kulturę osobistą. Równocześnie byli tacy prości, zwykli i bardzo serdeczni. Serdeczność tę przejawiali nie tylko wobec uczniów, ale również naszych rodziców. Powstawały przyjaźnie, które jeszcze długo trwały po likwidacji szkoły. Oprócz nauki niektórzy z profesorów po zajęciach opowiadali nam o ich drodze życiowej, zainteresowaniach i przebytych doświadczeniach. Tak bardzo by się chciało, aby można z nimi porozmawiać dłużej.
Ogłoszenie, że w Pacanowie powstaje średnia szkoła handlowa było przyjęte z niedowierzaniem. Ludzie biedni po wojnie, zajęci odbudową mogli swe pociechy posłać do szkoły średniej - to był szok. W tej samej klasie były różne roczniki, bo do Liceum przyszli uczniowie, którzy ukończyli szkołę podstawową w roku poprzednim i tacy sprzed lat. Gdyby nie Liceum wielu z nas średniej szkoły by nie skończyło, bo rodziców nie stać było na naukę w mieście. Szkoła otoczona była ogromnym i powszechnym szacunkiem. Po dwóch latach podjęto starania, aby Liceum miało status państwowy. Pamiętam, że pomagały tu Kielce. Ale była także delegacja w Warszawie w Centralnym Urzędzie Szkolenia Zawodowego. Delegację przyjmował sam prezes CUSZ Janusz Zarzycki - późniejszy Przewodniczący Stołecznej Rady Narodowej. W delegacji był prof. Witold Sobczyk, Katarzyna Siwiec - przedstawiciel Komitetu Rodzicielskiego i ja jako przedstawiciel uczniów. Liceum uzyskało status państwowego, co bardziej podniosło jego rangę i stało się początkiem złego.
Po kilku latach Liceum przekształcono w zasadniczą szkołę handlową, a tę w zasadniczą szkołę metalową. Kilka lat później szkołę zamknięto. Żal wszystkiego, a także i tego, że Liceum dużymi wysiłkami dyrekcji, Komitetu Rodzicielskiego wybudowało na tzw. targowicy budynek z baraków niemieckich. Baraki te sprowadzone były z zachodu Polski i z nich powstał budynek, który miał 4 klasy, kancelarię i piękną aulę - słowo wówczas w Pacanowie nieznane. I jeszcze jedno, w budynku tym zamontowano centralne ogrzewanie - wtedy jeszcze nikt nie wiedział co to takiego. Były obawy rodziców czy to ogrzewanie jest zdrowe i jakie zmiany w organizmach uczniów wprowadzi suche powietrze.
Przewodniczącym Komitetu Rodzicielskiego był mój ojciec Franciszek Juda, który wiele się z innymi obywatelami napracował przy zwożeniu i budowie budynku i centralnego ogrzewania. Powtarzam, że ogromny żal, że to później zostało zmarnowane.
Liceum Administracyjno - Handlowe w Pacanowie było I stopnia i kończyło się małą maturą. Aby ukończyć dużą maturę absolwenci wyjeżdżali do Tarnowa, Kielc, Opola, Strzelec Opolskich, Katowic. Tam byliśmy przyjmowani bez problemów ze względu na wysoki poziom. Nie wszyscy absolwenci podjęli dalszą naukę. Ci, którzy naukę zakończyli na małej maturze znaleźli natychmiast pracę w banku, urzędach gmin, starostwie (wtedy nazewnictwo było inne) i gminnych spółdzielniach. Później wyrośli na urzędników pełniąc wysokie funkcje zawodowe i społeczne.
Wspomnienie to piszę głównie dlatego, aby po dziesiątkach lat oddać hołd dyrekcji i gronu nauczycielskiemu, którzy stworzyli piękne dzieło pod nazwą Liceum Administracyjno - Handlowe w Pacanowie. Dzieła tego jednak nie zachowały później odpowiednie czynniki.Wizyta profesorów urodzonych na Ziemi Pacanowskiej

6-8 czerwca 2008 roku w Pacanowie przebywali znani i szanowani naukowcy, których korzenie wywodzą się z gminy Pacanów. Towarzyszył im przezs SMGP Zbigniew Juda, która tak wspomina tę wizytę.
Do Pacanowa - ziemi ojczystej - przyjechali profesorowie z rodzinami. Ich ród wywodzi się z Ziemi Pacanowskiej. Profesor Stanisław Pytko - Honorowy Obywatel Pacanowa - powszechnie znany, szanowany i lubiany nasz krajan, był głównym inicjatorem i organizatorem bardzo ważnego dla Pacanowa przedsięwzięcia.
W dniach 6-8 czerwca 2008 roku przebywali ludzie - seniorzy, których korzenie tkwią w Pacanowie, wraz ze swoimi rodzinami. Są to: prof.dr hab.Stanisław Pytko z małżonką dr Krystyną Pytko, dr Stefania Bryk - żona prof.dr n.med.Edwarda Bryka, niestety już nieżyjącego, autora m.in. powieści opisującej życie wsi "Eden i Hades". Panie, tak jak w młodości, wyglądały pięknie i sympatycznie. Wśród uczestników byli: prof.dr hab.Stanisława Dalczyńska - Jonas z siostrzenicą Anną Rokitą, dr n.med.Romuald Dukat z małżonką Wandą Nocoń - Dukat i dwiema córkami, także lekarzami i trzema wnukami, mgr inż.Jerzy Gałązka z żoną - starszy syn dr n.med.Antoniego Gałązki - lekarza legendy Pacanowa oraz mgr inż.Tadeusz Lewiński - syn Mariana z żoną. Państwo Lewińscy z wykształcenia są chemikami.
Koniecznie muszę to podkreślić, że wszystkich tych Państwa znam z okresu młodości i niewiele się zmienili, może tylko są bardziej dostojni i emanuje z nich grzeczność, inteligencja i sympatia. Szanowne małżonki naszych zacnych gości niczym nie ustępowały swym mężom i wyróżniały się kobiecym wdziękiem.
Podkreślam to z całą mocą i wyrażam wdzięczność, że naszym bohaterom towarzyszyły dzieci dorosłe i wnuczęta. Oni, ta młodzież była tak jak ich rodzice bardzo zainteresowana ziemią ojców i dziadków. To jest szczególnie piękne.
Program pobytu obejmował m.in. zwiedzanie kościołów w Pacanowie, Zborówku i Beszowej. W Sanktuarium Pana Jezusa Konającego w Pacanowie w dniu 7 czerwca została odprawiona przez ks.dziekana Lucjana Sito Msza Św. w intencji uczestników - profesorów i ich rodzin. Przed Mszą Św. w Urzędzie Gminy w Pacanowie profesorowie z rodzinami spotkali się z wójtem Gminy Pacanów Wiesławem Skopem, przewodniczącym Rady Gminy Pacanów Janem Nowickim. W spotkaniu ze strony Stowarzyszenia Miłośników Gminy Pacanów brał udział Zbigniew Juda i Elżbieta Karaś.
W atmosferze rodzinnej, bardzo uroczystej, choć nie brakowało uczty sentymentalnej, wprowadzenie do spotkania wygłosił prof.dr hab.Stanisław Pytko. Wśród wielu mądrych i ważnych słów, jakie mówił profesor było m.in. to, że Ziemia Pacanowska - tak jak każda inna ziemia - wydała kilkunastu profesorów - wybitnych uczonych w wielu dziedzinach nauki, znanych nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Do nich należą: prof.dr hab.Stanisław Pytko, prof.dr hab.Marek Dziekan, prof.dr hab.Stanisława Dalczyńska - Jonas i wielu innych. Nie można nie wspomnieć o profesorach zmarłych: prof.dr n.med.Arturze Gałązce, prof.dr hab.Stefanie Wróblu, prof.dr n.med.Edwardzie Bryku.
Szanowni nasi goście byli zatroskani o losy Pacanowa, cieszą się z budowy Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Dumą ich napawa, tak jak i parafian to, że nasza wspaniała świątynia w Pacanowie podniesiona zostanie do godności bazyliki mniejszej.
Myślę, że z pobytu w Pacanowie byli zadowoleni. Kiedy na drugi dzień po spotkaniu przypadkowo rozmawiałem wraz z moją żoną z Państwem przed kościołem, byli radośni, nie zmęczeni trudami rozmów i zwiedzaniem. Rozmawialiśmy jak w najlepszej rodzinie. Chwała wielka im za to i również za przyjazd do Pacanowa, za zainteresowanie i wreszcie za wstąpienie do Stowarzyszenia Miłośników Gminy Pacanów.
Wśród wielu owoców tej ważnej dla historii i rozwoju Pacanowa wizyty jest podjęcie myśli, aby w okresach półrocznych odbywało się w Pacanowie "Forum" o charakterze edukacyjnym z elementami kultury i rozrywki. Myślę, że temu wspólnie podołamy.
Kończąc to wspomnienie godzi się naszym wielkim, wspaniałym Rodakom i ich rodzinom życzyć dużo zdrowia, szczęścia, sukcesów i dumy ze swojej Ziemi Pacanowskiej. Do grona Rodaków i wspólnego działania zapraszamy wszystkich, którzy nie brali udziału w bieżącym roku.
Prosimy o udział w latach następnych.Grant na Zespoł Ludowy "Mali Pacanowianie"

SMGP pod koniec 2009 r. uzyskało grant w wysokości 5 tys. zł. na realizację projektu "Zespół ludowy Mali Pacanowianie"" z Fundacji "Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej" - Projekt "Razem możemy więcej". Z inicjatywą stworzenia zespołu folklorystycznego wystąpiło stowarzyszenie wspólnie z miejscową szkołą podstawową oraz Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
Tworzą ten zespół uczniowie klas pierwszych i drugich szkoły podstawowej chcący nauczyć się tańców regionalnych i narodowych (w pierwszej kolejności krakowiaka, a następnie innych narodowych np. poloneza czy kujawiaka), a także w sposób ciekawy i pożyteczny spędzić swój wolny czas. Zakupione zostały piękne stroje krakowskie dla chłopców i dziewczynek.
Naukę tańca dwa razy w tygodniu prowadzi zatrudniony instruktor. Uważamy, że ta inicjatywa to doskonały sposób na kształtowanie u młodych ludzi poczucia tożsamości regionalnej i upowszechnianie wiedzy o folklorze, tradycjach i obyczajach własnego regionu i kraju.
Obecnie młody człowiek żyjący w określonej cywilizacji bardzo często odrywa się od własnego środowiska naturalnego i kulturalnego. Dlatego też bardzo istotną sprawą jest rozwój u dzieci świadomości własnych korzeni i tożsamości kulturowej. A nauka poprzez taniec może dać znakomite rezultaty.Remont krzyży przydrożnych

Grant otrzymany przez Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów w kwocie 8500,00 zł w ramach umowy nr 15/VII/07 z dnia 15.10.2007 z Fundacją na Rzecz Rozwoju Polskiej Wsi "Polska Wieś 2000" im. Macieja Rataja na dofinansowanie projektu "Usłysz i zrozum echo przeszłości" został wykorzystany na opłacenie następujących działań: Remont krzyży przydrożnych przy drodze Pacanów - Stopnica (wartość całkowita zadania 9.800 zł).
Dzięki otrzymanemu grantowi osiągnięto efekt rzeczowy w postaci kompletnego remontu i konserwacji dwóch krzyży zabytkowych z XIX wieku przy drodze Pacanów - Stopnica. Obecnie krzyże będą stanowiły nie tylko obiekty kultu religijnego. Zostaną włączone do odwiedzania prez turystów i pielgrzymujących do Sanktuarium Pana Jezusa Konającego w Pacanowie. W ramach przedsięwzięcia Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów wykonało społecznie wszystkie prace związane z dokumentacją i odbiorem oraz uporządkowaniem terenu. Nasza inicjatywa spowodowała, że mieszkańcy Pacanowa we własnym zakresie odresturowali figurkę Matki Boskiej przy drodze Pacanów - Stopnica. Podobne inicjatywy podjęto w Słupi i Trzebicy. Dzięki realizacji powyższego projektu część zabytków została odnowiona i powstał ruch na rzecz dalszej odnowy zabytków w gminie Pacanów.Plener malarski dla młodzieży

Stowarzyszenie Miłośników Gminy Pacanów, w swoich celach działania przewiduje, m.in., popularyzację Sanktuarium Pana Jezusa Konającego w Pacanowie w kraju i za granicą.
Realizując ten cel Stowarzyszenie zorganizowało plener malarski, którego przwodnim tematem jest kościół pod wezwaniem św. Marcina w Pacanowie, który obecnie jest podniesiony do godności Bazyliki Mniejszej. Autorami prac są uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego i Gimnazjum nr 1 im. Michała Janasa w Pacanowie. Opiekę artystyczną sprawowała p. Renata Moussa - nauczyciel plastyki w obu tych szkołach. Obrazy zostały zaprezentowane szerokiej publiczności w tejże bazylice, jak również podczas dożynek gminnych.